فهرست بستن

پیچ های شش گوش چیست

پیچ های شش گوش نوعی پیچ رزوه دار هستند که با سر شش ضلعی شان مشخص می شود. پیچ‌ های شش گوش می‌توانند کاملاً رزوه ‌دار یا نیمه رزوه‌ دار باشند (دارای یک ساقه شفاف در امتداد قسمتی از بدنه) و برای استفاده در طیف گسترده‌ای از کاربردها، معمولاً ماشین‌آلات و ساختمان‌ها، مناسب هستند.

پیچ های شش گوش می توانند در انواع، اندازه ها، مواد و روکش های مختلف در دسترس باشند و آزادی و انعطاف پذیری را برای انتخاب پیچ و مهره مناسب برای کار یا کاربرد خاص شما فراهم می کنند. پیچ های شش ضلعی به دلیل شکل خاص سر، گاهی اوقات به عنوان پیچ های سر شش گوش یا پیچ های شش گوش نیز شناخته می شوند.

پیچ های شش گوش

پیچ های شش گوش برای چه مواردی استفاده می شود؟

پیچ و مهره های شش گوش بست های همه کاره و قابل انطباق هستند که آنها را برای استفاده در مصارف مختلف ازجمله طیف وسیعی از صنایع تولیدی و مصرفی مناسب می کند. نمونه استفاده از پیچ های شش گوش شامل پیچ های سر شش گوش برای چوب، فلز و بسیاری از محیط ها و کاربردهای دیگر است.

پیچ و مهره شش گوش خواص کششی قوی ارائه می دهند و انواع استاندارد  آن را می توان در مکان های مختلف (بسته به جنس و روکش) استفاده کرد. در نتیجه، پیچ های شش گوش یک بست اصلی و پرکاربرد هستند.

کاربرد اصلی آنها برای سفت کردن و ثابت نگه داشتن اقدام سنگین وسبک است، که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • در پروژه های ساختمانی
 • در حین نصب، تعمیر و نگهداری ساختمان ها، پل ها و زیرساخت های راه
 • مجموعه ماشین آلات
 • کارهای نجاری مانند بستن قاب ها
 • کاربردهای مهندسی
 • وسیله نقلیه و خودرو

پیچ های شش گوش چگونه کار می کنند؟

پیچ های شش گوش بسته به نوع کاربرد، می‌توانند در سوراخ‌های از پیش رزوه شده یا با مهره‌ استفاده شوند. سپس می توان آنها را با استفاده از طیف وسیعی از ابزارها از جمله آچار پیچ های شش گوش، مجموعه سوکت ها، آچارها، کلیدهای شش گوش و آچارهای ضامن دار سفت کرد.

پیچ های شش گوش

سر شش ضلعی شکل این اطمینان را می دهد که به راحتی می توان پیچ های شش گوش را از زوایای مختلف با استفاده از انواع مختلف ابزار گرفت. این امر باعث می‌شود که نصب و باز کردن آن‌ها فرآیندی ساده باشد، به علاوه اطمینان حاصل می‌شود که باز کردن یا سفت کردن پیچ‌های شش گوش پس از قرار گرفتن در محل آسان است.

انواع پیچ های شش گوش

انواع مختلفی از پیچ های شش گوش موجود است که هر کدام برای کاربردها و محیط‌های مختلف مناسب‌هستند. پیچ شش گوش را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته‌بندی کرد که شامل موارد ذیل است

 • اندازه آنها اعم از قطر وطول
 • مواد یا پوشش استفاده شده در ساخت آنها
 • پیچ شش گوش به طور کامل یا نیم رزوه‌ هستند.

بخش‌های زیر جزئیات بیشتری را در مورد برخی از انواع پیچ‌ های شش گوش ارائه می‌کند و به شما دانش لازم را برای تصمیم‌گیری برای خرید می‌دهند.

رزوه در پیچ های شش گوش

رزوه پیچ های شش گوش که به عنوان رزوه پیچ نیز شناخته می شود، ساختار مارپیچی است که بدنه اصلی پیچ را تشکیل می دهد. از نیروی چرخشی استفاده می کند تا پیچ را محکم و ایمن در جای خود بچرخاند و به ورود و خروج آسان تر به داخل مواد کمک می کند و در عین حال چسبندگی بیشتری را فراهم می کند. پیچ های شش گوش با رزوه کامل و نیم رزوه در دسترس هستند

پیچ های شش گوش

متریال پیچ های شش گوش

پیچ مهره های شش گوش معمولاً از آهن، انواع خشکه، انواع استیل ساخته می شوند. در حالی که برخی از تولید کنندگان پیچ های شش گوش ساخته شده از مواد دیگر را ارائه می دهند، پیچ های شش گوش آهنی و خشکه متداول ترین نوع و پرکاربردترین نوع هستند.

علاوه بر این، پوشش‌ها و روکش های متفاوتی در دسترس هستند. اینها کیفیت ها و ظاهرهای مختلفی را به منظور مطابقت با طیف گسترده ای از برنامه ها ارائه می دهند.

روکش های پیچ شش گوش رایج عبارتند از:

سایز پیچ های شش گوش

انتخاب پیچ و مهره های شش گوش با اندازه مناسب برای کار شما مهم است و هنگام اندازه گیری ابعاد و اندازه پیچ های شش گوش باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید. این موارد به شرح زیر است:

 • طول پیچ (از انتهای پیچ تا زیر گل پیچ اندازه گیری می شود)
 • اندازه نخ (اندازه نخ، معمولاً با استفاده از اندازه‌گیری متریک ISO یا اندازه‌گیری به سبک (M))
 • گام رزوه (تعداد رزوه ها در هر اینچ – هر چه پیچ و مهره ریزتر باشد، رزوه در هر اینچ بیشتر و گام رزوه بالاتر است)

سیستم اندازه رزوه متریک ISO به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود. این یک استاندارد بین المللی مفید برای اندازه گیری اندازه رزوه در مجموعه ای از انواع مختلف پیچ و مهره است. این اندازه با حرف “M” و با یک عدد نشان داده می شود. این عدد نشان دهنده قطر بیرونی است که بر حسب میلی متر با اینچ اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، یک پیچ شش گوش با اندازه رزوه M8 دارای قطر بیرونی 8 میلی متر است.

تماس با ما

تلفن
09365229083

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *